4 qershor – Dita Ndërkombëtare Kundra Agresionit të Fëmijëve

Më 19 gusht 1982, në sesionin e veçantë të emergjencës mbi çështjen e Palestinës, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara vendosi për të përkujtuar 4 qershorin e çdo viti si “Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve të Pafajshëm Viktima të Agresionit” në nderim të numrit të madh të fëmijëve palestinezë dhe libanezë, viktima të pafajshme të akteve të agresionit të Izraelit.

Qëllimi i kësaj dite është të njohim dhe kuptojmë dhimbjen, që përjetojnë fëmijët viktima të abuzimit fizik, mendor dhe emocional në të gjithë botën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Kalo te paneli