EVROPA NDËR BREZA

Ky event organizohet për qytetarët e rinj evropian (18 deri në 35) nga Sekretaria e Përgjithshme e Këshillit të BE-së në bashkëpunim me Forim Rinor Evropian, sot në Bruksel.

Folës dhe të ftuar special:

Maria Romana De Gasperi: vajza e Alcide De Gasperi, ish-kryeministër i Italisë;

Antoinette Spaak: vajza e Paul-Henri Spaak ish-kryeministrit të Belgjikës;

Paul Colloëald: gazetar që ka punuar për Robet Schuman dhe Jean Monnet, ish drejtor i informacionit të Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evropian;

Jean-Marie Pelt: ish sekretar i Robert Schuman

Jacques-René Rabier: shef i kabinetit të Jean Monnet;

Gabriel Fragnière: filozof dhe professor zviceran, mik i Hendrik Brugmans, i cili ishte një intelektual holandez dhe rektori i parë i Kolegjit të Europës;

Victoria Martín de la Torre: autore e librit “Evropa një hap drejt të panjohurës”

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Kalo te paneli